ליקויי בניה – החשיבות באיתורם: ברגע הנכון, ועל ידי האדם הנכון!

בין אם מדובר בבית חדש שזה עתה עלה על הקרקע, או אולי בבית ששופץ, במהלך הדרך, ובעיקר במהלך הבנייה עצמה, עשויות להופיע לא מעט תקלות או בעיות שונות, העשויות להוביל לנזקים של ממש. ליקויי בנייה יכולים להופיע בשל עבודה רשלנית, הם יכולים להיגרם בכוונה תחילה, וכמובן גם בשוגג. לא משנה מהי הסיבה לכך, חשוב לאתר אותם במהירות כדי למנוע פגיעות ברכוש, אך בעיקר גם פגיעות בנפש!

מהם ליקויי בניה וכיצד ניתן לאתרם?

ליקויי הבניה יכולים להופיע בתצורות שונות. הם יכולים להיות בשלד המבנה עצמו, כמו למשל סדקים בקירות או בתקרות, הם יכולים להיות חיפויים שאינם יציבים, סטיית עמודים תומכים ועוד. אלה יכולים להיות ליקויים אסתטיים, כמו רצפות שאינן זהות בגודלן או בסגנונן, כמו גימור לא מלוטש וגם טיח לא מיושר, או ליקויי בנייה בטיחותיים, כמו מעקה שאיננו תקין ועוד. כל ליקויי שכזה, אסתטי או בטיחותי, מצריך בדיקה מעמיקה ופתרון מלא. הליקויים יכולים לפגוע באופן ישיר באיכות החיים, של דיירי הבית, הם יכולים לגרום למראה שאיננו אסתטי וחלילה גם לאסון של ממש.

בדק בית הינו הליך מיוחד, במהלכו מגיע מהנדס מומחה, הבוחן את המבנה לעומקו ובעזרת אמצעים מיוחדים, המסייעים באיתור ליקויי בניה מסוגים שונים. במהלך הבדיקה נבחן שלד המבנה ונבחנות הפונקציות השונות שבו, כמו מערכת הביוב, מערכת החשמל, מערכת מיזוג האוויר וגם תשתיות האינסטלציה. נבחנים גם הדוחות והסיכומים שנרשמו במהלך הבנייה או השיפוץ, כדי לבדוק את מידת התאמתם לכל התקנים הנדרשים וכן ישנה התייחסות לחלקו החיצוני של המבנה, כמו חדר המדרגות (במידה ומדובר בבניין משותף), כמו המעליות, החצר ואפילו החניות.

פנייה אל גורם מוסמך, מיומן ומקצועי:

רגע לפני שאתם נכנסים לבית החדש, רגע לפני שאתם מקבלים את המפתח, בצעו בדק בית בעזרת גורם מוסמך, כדי שלא תיתקלו בתקלות מיותרות או בפגמים שאינם בטיחותיים בבית.

מודי אדלר, המתמחה באיתור ליקויי בניה ובביקורת מבנים, הינו מהנדס אזרחי במקצועו, בעל ניסיון של למעלה משלושים שנה בתחום. הידע שצבר לאורך השנים והאתגרים הרבים של המקצוע, שאליהם הוא נחשף, מאפשרים לו להציע ללקוחותיו בדק בית יסודי, הבוחן את כל מערכותיו ותשתיותיו של המבנה וכן כזה המסוגל לאתר ליקויי בנייה במידה וקיימים.

רכשתם דירה חדשה מקבלן? אתם עוברים בקרוב לבית חדש או משפצים אולי את הבית? אל תהססו. בחרו באפשרות של בדק בית, כדי להבטיח לכם כניסה "חלקה" וסביבה נעימה, ובעיקר גם  בטוחה!