על מערכות סינון ואוורור אבכ לממד

במאמר הבא נסביר בקצרה על מערכות סינון ואוורור אב"כ לממד: כיצד בוחרים את המערכת הנכונה לביתכם, אילו דגמים קיימים בשוק, אילו תווי תקן ואישורים נדרשים, ועוד.  

ממ"ד הם ראשי תיבות של מרחב מוגן דירתי, מרחב מוגן שנכנס אל חיינו בימים שלאחר מלחמת המפרץ, עת הבינה ממשלת ישראל כי סינון אב"כ קבוצתי, הינו יעיל יותר מאשר סינון אב"כ אישי, באמצעות המסכות והברדסים שהיו נהוגים דאז. לפיכך, החליטה הממשלה לחייב קבלנים בהקמת מרחב מוגן דירתי בכל מבנה חדש, על מנת להגדיל את הנגישות של אזרחים למיגון בעתות סכנה. הממ"ד לפיכך מסייע להגן על האזרחים ממתקפות קונבנציונליות, ולא קונבנציונליות – כשמו כן הוא, מרחב מוגן דירתי, ובנוסף מערכות סינון האב"כ מסייעות להגן ממתקפות אטומיות, ביולוגיות או כימיות.

בשוק מערכות סינון האב"כ קיימים מספר דגמים מוכרים, ביניהם מערכת מורן, וארקוטק 360, כמו גם רבים אחרים טובים. בנוסף, למערכות סינון האב"כ התווספה בשנים האחרונות אופציית האוורור. אופציה זו מוסיפה אוויר נקי לשוהים בממ"ד, בעת מתקפה קונבנציונלית.

כיצד בוחרים את המערכת המתאימה לביתכם? ישנם מספר פרמטרים לבחירת המערכת הנכונה:

שירות ואחריות – האם המערכת לסינון אב"כ בממ"ד שבחרתם מגיעה עם שירות ואחריות? האם למערכת יש "אבא ואמא"? יש למי לפנות במקרה של תקלה? האם החברה היא חברה מוכרת וותיקה? 

  • עיצוב – האם המערכת משתלבת ברמת העיצוב בממ"ד בביתכם? הרי רוב ימות השנה הממ"ד משמש (לרוב) כחדר רגיל. רבים משתמשים בו כחדר מחשב, או אחסון, אז השאלה המתבקשת היא האם המערכת מעוצבת לטעמכם?
  • מחיר – מה עלות המערכת, מה עלות החלפים בממוצע? האם המערכת נדרשת לבדיקות תקופתיות והחלפת מסננים כל תקופה?
  • תקנים – האם המערכת עומדת בכל התקנים הנדרשים? האם יש לה את תו התקן של מכון התקנים הישראלי? האם הגשתם טופס 4 (טופס לאכלוס או שיפוץ מבני מגורים)? האם המערכת עומדת בתו התקן של פיקוד העורף? האם יש לה תו תקן איכות ועמידה בתקנים בינלאומיים?
  • תפעול – האם המערכת נוחה להפעלה ושימוש ברגעי חירום ולחץ?

מומלץ לבצע את התקנת המערכת על יד חברה מקצועית ואמינה בעלת חוות דעת והמלצות חיוביות. בנוסף, לבצע בדיקת ביקורת מבנה שהעבודה אכן בוצעה לפי התקן ואינה בעלת ליקויי בנייה כאלו ואחרים (למידע נוסף על ליקויי בנייה). לסיכום, מאמר זה עסק במערכות סינון ואוורור אב"כ לממ"ד, החל מפירוט הנסיבות בהן פרצו מערכות הסינון לחיינו, וכלה בפרמטרים הנכונים לבחירה במערכת מתאימה לביתכם. בחירה של מערכת מתאימה לביתכם יכולה להיות עסק לא קל, וגם לא זול, אך מומלץ כמו בכל תחום לעשות סקר שוק, להתייעץ עם בעלי מומחיות בתחום, וללמוד את ההבדלים בין המערכות הקיימות בשוק, בכדי לבחור במערכת הנכונה.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...