איך לקנות דירות מבלי ליפול בפח?

נתוני הסטטיסטיקה מעידים כי שלושים אחוז מרוכשי הדירות בשנה האחרונה בישראל גילו, לאחר הרכישה, ליקויי בנייה ובעיות שלא ידעו עליהם בעת קניית הדירה. תשעים אחוז מהבעיות היו ליקויי בנייה. ליקויי בנייה יכולים להתגלות גם בדירה חדשה וגם בדירה ישנה. קניית דירה היא אחת העסקאות הגדולות ביותר שמבצעים רוב האנשים. למה לקנות חתול בשק? עשו לכם כלל, לפני שאתם קונים נכס נדל"ן חשוב לבצע בדק בית וביקורת מבנים.

שלוש סיבות שישכנעו אתכם לבצע בדק בית:

תיקונים בדירות ישנות עלולים להגיע לעשרות אלפי שקלים. רוכשי דירות רבות מגלים לאחר קניית הדירה כי עליהם להשקיע סכומי כסף גדולים ומשמעותיים בנכס שרכשו. בדיקת בדק בית לפני הקנייה מגלה את כל ליקויי הבנייה ומשקפת את מצב הדירה, גם את כל הסודות המסתתרים בקירות. בדיקה מקצועית תיתן לכם אינדיקציה על מחירה הריאלי של הדירה. אולי בשל מצבה לא תרצו לרכוש אותה?

בתום בדיקת בדק בית תקבלו חוות דעת מקצועית. אם יסרב הקבלן לבצע תיקונים בדירה, כפי שמחייב החוק, תוכלו לבקש סעד בבית המשפט. חוות הדעת של המומחים תשמש ככלי רב עוצמה להוכחת טענותיכם בכל ערכאה משפטית.

בדיקת בדק בית היא אינה הוצאה, אלא השקעה. בקניית דירה חדשה, חוות הדעת שתקבלו בסיום הבדיקה תשמש בידכם ככלי עזר בעל משמעות רבה בעת ניהול המשא ומתן עם הקבלן על אודות התיקונים הנדרשים בדירה.

ליקויי בנייה – הבעיות מתחילות מכאן:

ליקויי בנייה הם כל אי ההתאמות בין תקנות הבנייה או בין התכנון המקורי של הדירה, המפורט במפרט הבנייה המצורף לחוזה, לבין מה שקיבל רוכש הדירה במציאות. ליקויי בנייה נפוצים גם לאחר שיפוצים רחבים בדירות ישנות.

בכל דירה עלולים להיות ליקויי בנייה גם בדירות חדשות, יקרות ומפוארות. ליקויי בנייה אינם חייבים להיווצר בזדון, הם עלולים להיווצר מחמת רשלנות או אי ידיעה.

עין בלתי מקצועית לא תבחין בליקויי הבנייה. רק בדיקה יסודית של מהנדס מומחה בתחום המצויד בידע ובכלי עבודה מקצועיים תוכל לאתר את כל הליקויים.

יש מספר סוגים של ליקויי בנייה, יש ליקויי בנייה אסתטיים, יש ליקויי בנייה הפוגעים באיכות החיים של הדיירים ויש ליקויי בנייה העלולים לפגוע ביציבות המבנה.

החוק מחייב את הקבלן לתקן את כל ליקויי הבנייה במשך תקופת האחריות. לכל סוג של ליקויי בנייה, יש תקופת אחריות שונה. הרבה מהליקויים מתגלים לאחר תום תקופת האחריות. בדיקת בדק בית תאתר את ליקויי הבנייה במועד ותחייב את הקבלן לשאת בעלות התיקונים.

בדק בית, ביקורת מבנים – כדי לגור במבנה יציב ובטוח:

בשפה המקצועית בדק בית וביקורת מבנים הן בדיקות זהות. בפועל, בדק בית זה השם לבדיקת דירה חדשה וביקורת מבנים זה השם לבדיקת דירות מיד שנייה, בתי עסקים מוסדות ועוד.

עם חלוף הזמן נגרמת שחיקה ובלאי בדירות ומבנים ישנים. עלולים להתגלות ליקויי בנייה ופגמים שנוצרו כתוצאה משחיקה ומבלאי. ביקורת מבנים היא בדיקה המתבצעת על ידי איש מקצוע, מהנדס מומחה. רק מהנדס מומחה ומיומן ידע לאתר את כל ליקויי הבנייה בדירות ישנות, במבנים ציבוריים, במפעלי תעשייה ועוד.

בדיקת ביקורת מבנים היא בדיקה העשויה להציל חיים. מסיבות שונות עלולים להיווצר ליקויי בנייה בשלד המבנה ולגרום לבעיות יציבות ובטיחות. ביקורת מבנים שמה את הדגש גם על גרם מדרגות תקין, התקנת סורגים בטיחותיים, מעקות יציבים ועוד. במבנים רבים חברות הביטוח אינן מחדשות את פוליסת הביטוח ללא בדיקת ביקורת מבנים וללא אישור של מהנדס מוסמך המאשר את תקינות המבנה ואת יציבותו.

בשנת 1973 חוקקה כנסת ישראל את חוק המכר. חוק המכר מטיל על הקבלן אחריות על כל דירה שהוא בנה. לכל סוג של ליקויי בנייה נקבעה תקופת אחריות שונה. בדיקת בדק בית מאתרת את ליקויי הבנייה ומטילה את האחריות לתיקונם על הקבלן. חשוב לבצע בדיקת בדק בית בתוך תקופת האחריות. לאחריה, הוצאות התיקונים יוטלו על הקונים.

דירות שכורות הן דירת שמתחלפים בהן הרבה דיירים. כדי לשמור על ערך הדירה מומלץ לבצע בדיקת ביקורת מבנים לאחר תום כל תקופת שכירות. בדיקה מקצועית, תאתר את ליקויי הבנייה. אם יתברר כי ליקויי הבנייה נוצרו באשמת הדיירים, יוכלו בעלי הבתים לדרוש מהדיירים את עלות התיקונים.

 

מחפשים איש מקצוע מומחה ומיומן לאיתור ליקויי בנייה? צרו קשר עם מודי אדלר, הצוות המקצועי ממתין לפנייתכם.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...